[Lotus] Sprawa S.S. Lotus – 1927-2027

Projekt „Sprawa S.S. Lotus” trwa od 2024 do 2027 roku i obejmuje serię warsztatów, seminariów oraz publikacji, zmierzając do obchodów setnej rocznicy rozstrzygnięcia sprawy. Projekt obejmuje serię seminariów naukowych, organizowanych w kluczowych miejscach związanych ze sprawą statku "S. S. Lotus": w Marsylii (port macierzysty statku Lotus), w Stambule (miejsce postępowania tureckiego) oraz w Hadze (siedziba Stałego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości).

Seminaria będą uzupełnione tematycznymi warsztatami, które obejmą kwestie jurysdykcyjne, zagadnienia z zakresu zgody i władzy dyskrecjonalna państwa w prawie międzynarodowym, prawo wojny oraz trwały wpływ sprawy S.S. Lotus na współczesne prawo międzynarodowe. Szczególnym punktem odniesienie będzie stosowanie wniosków ze sprawy statku "Lotus" w transgranicznej cyberprzestrzeni,w tym w odniesieniu do aktualnych postulatów państw odnosnie do "suwerenności cyfrowej". Projekt jest koordynowany przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund w Szwecji, we współpracy z Uniwersytetem Cambridge, Uniwersytetem w Lejdzie oraz innymi partnerami.

Projekt jest wspierany przez Europejskie Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego (ESIL), co sprzyja dalszym dyskusjom naukowym na temat współczesnej roli sprawy statku "Lotus". Inicjatywa ta stanowi część szerszego działania, mającego na celu zaangażowanie prawników międzynarodowych w dialog na temat ewolucji prawa międzynarodowego na przestrzeni mijającego wieku.

Seminarium na temat suwerenności cyfrowej i dziedzictwa sprawy statku "Lotus"

W ramach cyklu seminariów organizowanych podczas realizacji projektu, Berna Akçalı Gür (Queen Mary University of London) oraz Joanna Kulesza (Uniwersytet Łódzki) zaprezentują swoje wystąpienie 6 października 2025 roku. Ich wystąpienie, zatytułowane „Rewizja zasady Lotus: suwerenność cyfrowa, internet satelitarny i transgraniczne przepływy danych w XXI wieku”, skupi się na analizie zasady jurysdykcji  w sprawie statku "Lotus" w kontekście suwerenności cyfrowej, technologii pozwalających na rozwój internetu satelitarnego oraz transgranicznych przepływów danych. Kulesza i Gür będą badać, w jaki sposób dziedzictwo sprawy Lotus wpływa na międzynarodowe rozumienie pojęcia kontroli państwowej wykonywanej nad cyberprzestrzenią, koncentrując się na kwestiach zbiegu jurysdykcji krajowej z międzynarodowym zarządzaniem danymi cyfrowymi. 

Harmonogram wydarzeń:

  1. Warsztat wprowadzający Lotus (Lund): 9-10 stycznia 2025 

    • Inauguracyjny warsztat hybrydowy, rozpoczynający serię wydarzeń i przedstawi ekspertów biorących udział w projekcie, wprowadzając do analizy historycznego znaczenia i dziedzictwa sprawy statku "Lotus".

  2. Seminarium 1: 3 lutego 2025 – Zagadnienia jurysdykcyjne

    • Skupienie na aspektach jurysdykcyjnych i implikacjach sprawy statku "Lotus".

  3. Seminarium 2: 3 marca 2025 – Zgoda państwa i władza dyskrecjonalna

    • Badanie równowagi między zgodą państwa a władzą dyskrecjonalną w prawie międzynarodowym.

  4. Seminarium 3: 7 kwietnia 2025 – Opinie odrębne i kwestie proceduralne

    • Analiza opinii odrębnych i aspektów proceduralnych w sprawie statku "Lotus".

  5. Seminarium 4: 5 maja 2025 – Wpływ sprawy statku "Lotus" na stosowanie prawa międzynarodowego - kwestie praktyczne

    • Dyskusja na temat praktycznych implikacji wyroku w sprawie statku "Lotus".

  6. Seminarium 5: 1 września 2025 – Prawo Wojenne i Międzynarodowe Prawo Karne

    • Szczegółowa analiza wpływu sprawy statku "Lotus"na prawo wojny i prawo karne międzynarodowe.

  7. Seminarium 6: 6 października 2025 – (Cyber)Przestrzeń i sprawa statku "Lotus"

    • Seminarium z udziałem Joanny Kuleszy i Berny Akçalı (Queen Mary University of London), dotyczące zagadnień stosowania prawa miedzynarodowego w cyberprzestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii jurysdykcyjnych i dziedzictwa sprawy statku "Lotus".

  8. Seminarium 7: 3 listopada 2025 – Dziedzictwo sprawy statku "Lotus".

    • Dyskusja na temat bieżącej roli sprawy statku "Lotus" w prawie międzynarodowym.

  9. Seminarium 8: 1 grudnia 2025 – Podsumowanie 

    • Zamykające seminarium podsumowujące trwałe dziedzictwo sprawy statku "Lotus".

Przydatne informacje:

Projekt „Sprawa S.S. Lotus” jest koordynowany na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lund przez draValentin Jeutnera i Serde Atalay, z udziałem Federici Paddeu (Cambridge) oraz Daniela Peata (Leiden).

OSZAR »